MarkaEnerji
Elektrik-Kayit
Serbest elektrik dağıtımı tüketici başvurusu
Başvuru formu için tıklayın
PO-Kayit
AutoMatic Filo Yönetimi başvurusu
Başvuru formu için tıklayın
POAS-Giris AutoMatic Filo Yönetimi kullanıcı girişi yapmak için tıklayın
POAS-Fiyat Güncel akaryakıt pompa fiyatlarına ulaşmak için tıklayın
POAS-Istasyon-Harita PO istasyonlarına harita üzerinde kolayca ulaşmak için tıklayın
Montaj-Servis Montaj ve servis merkezlerini görmek için tıklayın
POAS
Serbest TüketicilerHaberSerbest tüketici EPDK tarafından belirlenen elektrik enerjisi miktarından daha fazla tüketimde bulunması nedeniyle tedarikçisini seçme serbestisine sahip gerçek veya tüzel kişidir. Bu uygulama, elektrikte serbest piyasaya geçişi mümkün kılmak amacıyla 2006 yılında başlatılmıştır. Şirketimiz, serbest tüketici niteliği taşıyan elektrik abonelerine çok özel tarifeler üzerinden elektrik enerjisi sağlamaktadır.

-Serbest Tüketici Nedir?
EPDK tarafından belirlenen elektrik enerjisi miktarından daha fazla tüketimde bulunması nedeniyle tedarikçisini seçme serbestisine sahip gerçek veya tüzel kişidir.

Elektrikte serbest fiyasaya geçiş için 2006 yılında uygulamaya konulmuştur. Serbest tüketici olan aboneler bulundukları ildeki elektrik dağıtım şirketine bağlı olmaksızın istediği üreticiden elektrik alabiliyor.

Serbest tüketiciler bulundukları il dağıtım bölgesine sadece iletim ve dağıtım payı ödüyor. Sistemin arıza ve benzeri sorunları ise yine dağıtım şirketi tarafından karşılanıyor. İlk olarak 9 milyon kWh ile başlayan limit geçen yıl 100 bine düşürülmüştü. EPDK aldığı son kararla limiti 30 bin kWh'ye çekti.


-Kimler Serbest Tüketici olabilir?
Serbest tüketici olmak için aşağıdaki özellikleri taşımak gerekiyor. Aşağıdaki koşulları sağlayan tüketiciler serbest tüketici olarak kabul edilir:

a) İletim sistemine doğrudan bağlı olan tüketiciler,

b) Bir önceki takvim yılına ait toplam elektrik enerjisi tüketimleri serbest tüketici limitini (2011 için 30.000 kWh) geçen tüketiciler,

c) İçinde bulunulan yılda gerçekleşen toplam elektrik enerjisi tüketimleri serbest tüketici limitini geçen tüketiciler,

d) Kendi üretiminden tükettiği miktar dahil toplam elektrik enerjisi tüketim miktarı serbest tüketici limitini geçen otoprodüktör lisansı sahibi tüzel kişiler,

e) Bir önceki takvim yılındaki tüketimi serbest tüketici limitini geçmeyen ancak, içinde bulunulan yılda serbest tüketici limitini geçeceğini ilgili dağıtım lisansı sahibi tüzel kişiye taahhüt eden ve bağlantı anlaşması veya abonelik sözleşmesindeki bağlantı gücü veya sözleşme gücü dikkate alınarak hesaplanan tüketim değeri serbest tüketici limitini geçen tüketiciler,

f) İçinde bulunulan yılda serbest tüketici limitini geçeceğini ilgili dağıtım lisansı sahibi tüzel kişiye taahhüt eden ve bağlantı anlaşmasındaki bağlantı veya sözleşme gücü dikkate alınarak hesaplanan tüketim değeri serbest tüketici limitini geçen yeni tüketiciler.
Bunların yanı sıra belirli bir tüzel kişiliğe bağlı olan farklı şehirlerdeki şubeler ile birden fazla tüketicinin bir araya gelip söz konusu limiti aşan tüketiciler de talep birleştirme yoluyla belge alarak bu haklardan yararlanabiliyor.

Serbest tüketici kapsamında yer alan tüketicilerin tedarikçisini seçme hakkını kullanmaları halinde; ortak veya birden fazla tüketim noktasındaki tüketici sayaçlarının, Kurum (EPDK) tarafından yayımlanan tebliğe uygun çok zaman dilimli ölçüm yapabilen elektronik sayaçlar olması zorunludur.


Ana Sayfa | Ürünler | Hizmetlerimiz | Hakkımızda | İletişim
maen - 2011~12